Az Eleven11bot kártékony hálózat már több mint 80 ezer kompromittált eszköz bevonásával segíti az elosztott szolgáltatásmegtagadási támadások végrehajtását.
Az Eleven11bot nevű botnet növekedése meglehetősen aggasztó méreteket kezd ölteni, amire a Nokia, illetve a GreyNoise biztonsági kutatói is felfigyeltek. A mélyreható vizsgálataik során arra a következtetésre jutottak, hogy ez a botnet tekinthető napjaink egyik legaktívabb, IoT-eszközökből felépített kártékony hálózatának. Jelenleg több mint 86 ezer kompromittált készüléket foglal magában, amelyek koordinált irányításával elosztott szolgáltatásmegtagadási támadásokat indíthatnak a kiberbűnözők.
A botnet jelentős részét meghackelt biztonsági kamerák és hálózati videórögzítő egységek (NVR-ek) alkotják. Ezeket a támadók jelenleg a legnagyobb számban telekommunikációs szolgáltatások, illetve online játékkiszolgálók megbénításához használják. Ugyanakkor semmiféle korlátja nincs annak, hogy más jellegű szolgáltatások is célkeresztbe kerüljenek.
A Shadowserver adatai szerint az Eleven11bot "zombi hadserege" az Egyesült Államokban a legnagyobb, de sok manipulált eszköz csatlakozik hozzá egyebek mellett Nagy Britanniából, Mexikóból, Kanadából és Ausztráliából is. Sajnos a botnettel hazánk is érintett: a Shadowserver adataiból az látszik, hogy több mint 1600 különféle eszköz működik már az Eleven11bot részeként Magyarországon.
A botnet leginkább nem megfelelően védett készülékek ostromlásával terebélyesedik. Elsősorban azt igyekszik kihasználni, hogy az IoT-eszközök esetén gyakorta nem megfelelő a felhasználói fiókok védelme, illetve gyengék az alkalmazott jelszavak (ha egyáltalán a gyári jelszavakat megváltoztatják a készülékek üzemeltetői). Emellett a támadók szoftveres sérülékenységeket tartalmazó eszközök, illetve sebezhető telnet, valamint SSH kapcsolatok után is bőszen keresgélnek.
A GreyNoise a botnet kockázatainak csökkentése érdekében az alábbiakat javasolja:
A GreyNoise kutatói megemlítették, hogy az IoT-termékek gyártói sok esetben nem biztosítanak hosszú távú támogatást az eszközeikhez, ami miatt azok - frissítések hiányában - könnyedén sérülékennyé válhatnak. Ezért a támogatással már nem rendelkező eszközök cseréjét a lehetőségekhez mérten mielőbb javasolt elvégezni, még ha ez pénzügyi kiadásokkal is jár.